وبلاگ شاعران فسا
وبلاگ شعر فسا 
لینک دوستان
محمد مهدی سیار در سال 1362 در زاهدشهر شهرستان فسا دیده به جهان گشود.با گذرانیدن دوره های تحصیلی به دانشگاه راه یافت وی دانش آموخته کارشناسی ارشد دانشگاه امام صادق(ع) می باشد.سیّار شاعر متعهد و انقلابی شهرستان فسا است که در بیست و نهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بخش شعر مقام نخست را از آن خود ساخت. 

این کتاب با نام «حق السکوت»  از کتاب‌های انتشارات فصل پنجم است که به مرحله دوم داوری‌های بیست و نهمین دوره جایزه کتاب سال راهیافته است.این شاعر تا اکنون دو کتاب با نام های  "بی خوابی عمیق"  و "حق السکوت" را  به چاپ رسانیده است.

«بی‏خوابی عمیق» عنوان اولین مجموعه شعر محمد مهدی سیار است که شعرهای این شاعر جوان را از دوره دبیرستان تا امروز که دانشجو است شامل می‌شود.
این کتاب شامل ۵۰ شعر در قالب‏های کلاسیک و نو است و اشعاری با مضامین آیینی، اجتماعی و آزاد را در بر می‏گیرد.
سیار با این شعرها مقام اول بخش کلاسیک را در جشنواره بین‌المللی شعر فجر سال ۸۷ به دست آورده است.
همچنین «بی خوابی عمیق» محمد مهدی سیار به عنوان اثر برگزیده در بخش شعر بزرگسال در چهارمین دوره جایزه گام اول و شانزدهمین دوره انتخاب کتاب سال در استان کرمان انتخاب شد. همچنین این اثر، نامزد سومین دوره کتاب سال شعر جوان (جایزه قیصر امین پور) بوده است.

 دومین اثر سیار دفتر شعر «حق‌السکوت» دربرگیرنده ۴۲ غزل سروده شده طی ۱۰ سال اخیر درباره موضوعات مختلفی چون مسائل اجتماعی، عاطفی، حدیث نفس و آیینی است. «حق‌السکوت» به عنوان  برگزیده شانزدهمین دوره جایزه «کتاب فصل» شناخته شد.

این شاعر جوان و که هم اکنون ساکن تهران می باشد  دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) است. ایشان به قالب غزل و قالب‌های آزاد علاقه ی فراوان دارد. در هردو  قالب به مفاهیم توجه بسیار دارد و اهل دقت‌ها و تأمل‌های ویژه شاعران مفهوم‌گرا است.

"قرآن و اهل بیت (ع) به عنوان مهمترین منبع معرفتی به نیازهای انسان پاسخ های مناسب داده است.از آنجا که دستیابی به این نیازها در ارتباط مداوم با دیگران و در ارتباط اصلی با منابع معرفت شناختی قرآن کریم و  امامان پاک نهاد  شکل می یابد از همین رو است که قرآن کریم در ایجاد نحوه و نوع ارتباط با دیگران آموزه های بسیار زیبایی را تدوین نموده است.زیست مطلوب اجتماعی انسان ها در بر دارنده ی بایسته ها و نابایسته هایی است که از طریق فضاهای عاطفی و شاعرانه قدرت تاثیرگذاری دوچندان بر مخاطب را می یابد و از همین رهگذر است که پیوند میان آموزه های آیینی با احساسات شاعرانه اهمیت بسیار دارد و انسجام و همبستگی اجتماعی در سایه ی معارف اسلامی از کوچکترین نتیجه های این تلاش های پسندیده است.شعر به عنوان بستر مناسب عاطفه و خیان این پیوند را در بستری مناسب پذیرا است و تنها به شاعرانی متعهد و پایبند به ریشه های اسلامی نیاز است تا این امر مهم در جامعه نمود بیرونی بیابد."

 از عطر یاسم                   

گرد هم آوردند ماتمهای عالم را                                  وقتی جدا كردند همدمهای عالم را

از ع‍ِطر یاسم بادهای ساحل غربی                             از یاد می‌بردند مریم‌های عالم را

تا صبح بر گلبرگ زردش اشک خواهم ریخت                 شرمنده خواهم كرد شبنم‌های عالم را

انگار یك جا بر سرم آوار می‌كردند                                      تیغ تمام ابن‌ملجم‌های عالم را

من پشت پرچین بهشت كوچكم دیدم                           هیزم به دوشان جهنم‌های عالم را

ما‌هم هلالی می‌شد و من در حلولی سرخ                         می‌دیدم آغاز محرمهای عالم را

****

****

                                     سیب سرخی سر نیزه ست...

زود بیدار شدم تا سر ساعت برسم                                    بایداین بار به غوغای قیامت برسم

 

من به "قد قامت" یاران نرسیدم، ای کاش                          لا اقل رکعت آخر به جماعت برسم

 

آه ،مادر! مگر از من چه گناهی سر زد                             که دعا کردی و گفتی به سلامت برسم؟

 

طمع بوسه مدار از لبم ای چشمه که من                             نذر دارم لب تشنه به زیارت برسم

 

سیب سرخی سر نیزه ست...دعا کن من نیز                      اینچنین کال نمانم به شهادت برسم

[ پنجشنبه ششم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 21:24 ] [ هادی جاهد ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

شهرستان فسا یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر فسا است. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال90 : شهر فسا 254369 نفر وکل شهرستان315329نفر می باشد.بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۹۲٬۹۴۶ نفر بوده است( http://www.amar.org.ir/)
دگر جایی برایم دلفزا نیست
اگر باغ است باغی باصفا نیست
نمیدانم چه سرّی هست در آن
که هر جا می روم مثل فسا نیست
(جواد جعفری فسایی (سها) )
صاحب بستان السیاحه می نویسد:
"فسا مهمل آن مساست ، شهرکی دلگشا و بلده ای بهجت فزاست. آبش از کاریز است و خوش گوار. هوایش فرح انگیز و خاکش حاصلخیز و مردمش سازگار می باشند"
این وبلاگ برگزیده شعر شاعران شهرستان فسا و گلچینی از کتاب "پلکان های نقره ای" جواد جعفری فسایی(سها)) و سیما سلیمان پور می باشد.که با ذوق شخصی خود به نقد و تحلیل برخی از شعرها و سروده ها و افزودن برخی شعرها با هدف معرفی شاعران شهرستان فسا پرداخته ام.
«اگر بناست شعر محتوائی داشته باشد، بهترین محتواها همین محتواهای شعر دینی و شعر مذهبی است با عرض وسیع و گسترده ای که دارد»(از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از شعرای آئینی، خرداد 1390) با توجه به بیانات رهبر انقلاب در تلاش هستیم در کنار جنبه های مختلف شعر گویشی و غزل و قصیده و ... فضاسازیهای مذهبی را نیز به نمایش بگذاریم.
شعر شاعران فسا که در گذشته با محدوده دارابگرد (داراب ، استهبان، فسا و...) منطقه وسیعی را با همین نام داشته است در گذر زمان و تغییر تقسیمات کشوری و اقلیمی به حالت کنونی درآمده است.امّا در این منطقه شعر از قرن چهارم هجری، در دوره اوج آمیختگی اندیشه های زبان فارسی و زبان عربی نمودار می گردد.رفته رفته شاعران از ماهیت های قومی و قبیله ای و فخرفروشی ها جدا گردیده به مضمون سازی های انسانی روی می آورند.آنچه شایسته ستایش است پیوند زبان عربی و فارسی در سایه اسلام و اندیشه های اسلامی است.این موضوع نفی کننده بیان احساسات نمی باشد بلکه به عنوان انگیزه حرکت به سوی شعرهای آیینی و درونمایه ای بیان می گردد.امید است با بارورسازی استعدادهای شعر و شاعری ،بیشتر از پیش شاهد ظهور اندیشه های ناب در بسترهای انسانی و در خدمت به انسانیت باشیم.
یا حق

--------------------------------------------------------------------------------